Имплантология


-Какво е това зъбен имплант?

Зъбният имплант е изкуствен корен, направен от високо качествен биоинертен материал - титанова сплав, който има специална форма и покритие за бързото и сигурно преживяване. Той се поставя в челюстта веднага след изваждането на зъба или след известно време. След това в импланта се поставя специален елемент(абатмънт), който служи като опора за крайната протеза (изкуствена коронка).



-Има ли противопоказания за провеждането на имплантацията?

Има някои случаи когато е противопоказна зъбната имплантация. Към абсолютните противопоказания се отнасят тежките форми на захарен диабет, тумори в зоната на операцията, психически заболявания и т.н. Противопоказанията не са малко, но почти всички са свързани с тежки форми на хронически заболявания. В същото време зъбната имплантация е възможна даже при такива съпътстващи заболявания, като компенсирана форма на захарен диабет, хипертонична болест, стабилна стенокардия и т.н. Всеки конкретен случай се разглежда индивидуално. Трябва да отбележим, че по голямо значение има здравето на пациента, а не възрастта


-Кой е основният проблем при поставянето на имплантите и как можем да го решим?

Има сложни ситуации където няма достатъчно количество кост за да може да се постави веднага имплант. Това се случва при дългото отсъствие на зъби, при травматичното изваждане на зъби, при някои анатомически особености на индивида. В такива случаи могат да се наложат допълнителни хирургични манипулации,за да се увеличи количеството на костна тъкан и тогава да се постави имплант.





-Колко дълго продължава самата имплантация и какъв е след оперативния период?

Процедурата обикновено продължава по-малко от час провежда се в амбулаторни условия, като се използва местна упойка. Дискомфортът след операцията е значително по малък отколкото след изваждането на зъб. Периодът на остеоинтеграцията (преживяването) продължава от 3 до 6 месеца в зависимост от първоначалните условия.


-Какъв е процентът на успех?

Статистиката последните десетилетия показва, че 96-98% е успехът в имплантологията. Това е един от най високите проценти на успех в сравнение с другите процедури провеждани в стоматологията. Неуспехите обикновено се наблюдават в сложните клинически случаи


Всеки човек е индивидуален, поради което всяка клинична ситуация трябва щателно да се изследва и планира и само тогава да се приемат крайните решения. За пълното изследване на пациента могат да се наложат такива методи като диагностически модели на зъбите, ортопантомиография и КТ. Добре е да се направи анализ на кръвта за да се изключат някои общи заболявания.


Искам да Ви обърна внимание,че преди да ви се поставят зъбните импланти е необходимо да имате санирана уста. Това означава провеждането на професионална хигиена на устната кухина, пациентите се обучават да си подобрят личната орална хигиена, лекуват се всички кариозни зъби и се сменят всички дефектни пломби. Само при такъв на- чин на работа е възможен отличен резултат.